Manipülatörler ICBCT’de fena çarpıldı

Son günlerin flaş hissesi ICBCT Türkiye hissesinde yükselişi fırsata çevirmek isteyen manipülatörler fena çarpıldı. Borsa kulislerinde konuşulanlara göre Takara Murat, Kocakafa Erkan ve Adanalı Yusuf başta olmak üzere çok sayıda isim yüksek miktarda para kaybetti. Sadece üç ismin kaybettiği miktarın 6.2 milyon lira olduğu söyleniyor.

BU SEFER SERT KAYAYA ÇARPTILAR

Yükselen her hissede açık yaparak tahtayı bozmaya çalışan ekip bu sefer sert kayaya çarpınca ellerindeki avuçlarındakilerini kaptırmışlar. Hissede son günlerdeki sert yükselişin nedeni de bu açıkçıların sattığı hisseleri yerine koyabilmek için her gün yüksek miktarda tahtaya alış göndermelerinden kaynaklandığı dile getiriliyor. Açık yaptıktan sonra hisse yükselmeye devam edince dönüp kapatmak isteyen açıkçıların yüksek miktarda gönderdiği alışların hisseyi her gün yukarı taşıdığı ifade ediliyor. Hisse tavan tavan yükseldiği için açıklarını kapatamayan manipülatörlerin gecelik yüzde 1500 yüzde 8500 faizle borçlandıkları söyleniyor.

AÇIĞA SATIŞIN YASAKLANMASI YERİNDE BİR KARAR

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, ICBCT paylarında açığa satışın ve kredili işlemlerin yasaklanmasının da yerinde bir karar olduğu belirtiliyor. Bugün Borsa İstanbul, söz konusu hissede 11/10/2017 tarihinden (seans başından) itibaren 25/10/2017 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemleri yasakladı.
Bu karar sonrası temerrütte düşenlerin açıklarının kapatılması için hissede satışların arttığı dile getiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir