Denge’ydi Pana oldu, Raci Şaşmaz planlarını anlattı

Halka açık Denge Yatırım Holding’in yüzde 48,5’ini satın alarak, şirketi Pana’yı inşaat, enerji ve medyanın yanında şimdi de borsaya taşıyan ünlü yapımcı Raci Şaşmaz, ‘denge’leri değiştiren ikinci adımını da attı.

Raci Şaşmaz, Swissotel The Bosphorus’ta düzenlediği basın toplantısında, Denge Yatırım’ın yerini alan Pana Yatırım Holding’in sermaye piyasalarına giriş sürecini, kısa ve uzun vadede ekonomik stratejilerini medya ile paylaştı.

KÜRESEL ORTAKLAR, YENİ FİNANSAL ENSTRÜMANLAR

Pana Yatırım Holding Başkanı Raci Şaşmaz, büyük ilgi gören toplantıda, “Pana Yatırım Holding olarak gayrimenkul, medya ve entertainment sektörlerinde marka, satış kanalları ve ürünlerimizle global rekabette sürdürülebilir bir büyüme ve başarı için eksik kalan tarafımızın küresel finansal sisteme erişilebilirlik olduğunun idrakiyle sermaye piyasalarına bu ilk adımı atmış oluyoruz” dedi.

Şirket olarak Türkiye’de ilk ve tek finansal sektörle entegre olabilecek bir iş modeli hazırlığı yaptıklarını, sermaye piyasalarına girişin de bu vizyonun ilk ve önemli adımı olduğunu ifade eden Şaşmaz, “Sermaye piyasalarında oluşumuz küresel ortaklarımızın Türkiye’ye finansal kaynak getirirken, eksik olan finansal enstrümanları sunacaktır” şeklinde konuştu.

Raci Şaşmaz, söz konusu finansal enstrümanları şöyle sıraladı:
*Yurtdışı tahviller,
*Konvertable finansal ürünler,
*Blok hisse satışları,
*İkincil halka arzlar

Şaşmaz, sahip oldukları varlıklar için de, “Global piyasalarda bilinen marka ve markalı ürünleriniz, güçlü satış kanallarımız, güçlü finansal ve stratejik ortaklarımızdır” ifadesini kullandı.

4 PROJEDEKİ CİRO HEDEFİ YAKLAŞIK 3 MİLYAR TL

Verilen bilgilere göre grubun devam eden gayrimenkul projesi Jardin Eden Çeşme’deki yatırım miktarı 133 milyon TL, hedef ciro 257 milyon TL. Planlanan Jardin Eden Şile ve Jardin Eden Kurtköy projelerinde toplam yatırım miktarı 510 milyon TL, ciro hedefi ise 1.1 milyar TL. Tamamlanan ve devam eden Brooklyn projesine yapılan yatırım 800 milyon TL, hedeflenen ciro da 1.4 milyar TL.

Ayrıca Pana Grup olarak, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye’de ve dünyada yeni yatırım projeleri için çalışmaların devam ettiği, Al Bawakir Grubu ortaklığı ile 5 yıl içerisinde 2 milyar dolarlık yeni yatırım imkanları için görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

HİSSELER YÜZDE Z85 DEĞER KAZANDI

Raci Şaşmaz’ın şirketi almasıyla birlikte Borsa İstanbul’da işlem gören payları da hafta başından bu yana yüzde 85 değer kazandı.

EUROBOND DA İHRAÇ EDECEK

Şaşmaz’ın basın toplantısında anlattıkları Pana için halka arz gerçekten de ilk adım olarak planlanıyor.

“Sermaye piyasalarında oluşumuz küresel ortaklarımızın Türkiye’ye finansal kaynak getirirken ekskik olan finansal enstürmanları sunacaktır.” diyen Şaşmaz’ın verdiği bilgiye göre Pana Yatırım Holding, eurobond ihraçları, blok hisse satışları ve ikincil halka arzlar da gerçekleştirecek.

250 MİLYON DOLARLIK FON KURACAK

Pana Yatırım Holding’in sermaye piyasalarında hedeflediği diğer adımlarından olan özel sermaye fonunun büyüklüğü ise 250 milyon dolar olarak planlanıyor. İlk yatırımcı, Holding’in kendisi olacak. Daha sonra Katarlı ortak Albawakir ile birlikte küresel yatırımcılara açılacak.

Fon, Türkiye ve bölge ülkelere yatırım yapacak.

KATARLI ORTAKTAN YENİ YATIRIM SİNYALİ

Katarlıların toplantıdaki açıklamaları ise bu noktada niyet göstergesi oldu. Albawakir CEO’su Mahmoud Noureldin, “Türkiye’nin iç talebine güveniyoruz. Darbe girişimi sırasında dahi Türkiye’ye gelip tatil yaptım ve güvenmi gösterdim. Biz Türkiyeye inanıyoruz siz de inanın.” dedi.

Ayrıca Noureldin, “Ortadoğulu yatırımcı Türkiye’ye arsa ve ev yatırımı olrak bakıyor, gayrimenkul gelştirmek zor ve ilgi duyulmuyor. Biz bunun tersine büyük potansiyel gördüğümz Fikirtepe bölgesindeyiz ve bunun yapılırlığını gösteriyoruz. Pana’nın halka açılması daha ilerideki projelere yatırım yapmamızı da kolaylaştıracak.” dedi.

FİKİRTEPE’DEN 3 MİLYAR DOLAR

Pana, Albawakir ile Fikirtepe’de 600 bin metrekare alanda 3461 konut, 212 ticari üniteden oluşan 800 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirdi. Hedef ciro 1,4 milyar TL.

Aynı bölgede, Live Dream ve City de 600 bin metrekare ve yatırım maliyeti 1 milyar TL. Ciro hedefi 1,6 milyar TL.

İzmir Çeşme’de ise Jardin Eden prohesi 133 milyon TL yatırıma 257 milyon TL cir hedefliyor. Resort segmentindeki gayrimekul yatırımı 124 bağımsız üniteden oluşuyor. İstanbul’da Şile ve Kurtköy’deki projeler için toplam yatırım da 510 milyon TL. Beklenen ciro 1,1 milyar TL

Yetkililer, kurulması planlanan medya teknoparkı için de Ataşehir’de 1000 metrekarelik alanın hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir