Kervansaray Yatırımcısını SPK mı Batırdı

Yıllardır Kervansaray Yatırım Holding yatırımcılarının yüzü bir türlü gülmedi. Şirketin içinin boşaltılmasını engelleyen, büyük mücadeleler veren yatırımcılar kime güveneceğini şaşırdı. SPK nın kararları yargı tarafından iptal edilince Yatırımcı gözünü SPK ya cevirdi. SPK nın yönlendirmesi ile şirkete davalar açan yatırımcılar şimdi hisse zararlarına eklenen dava masrafları yüzünden batma noktasına geldi.

SPK , 27.01.2014 Tarih ve 2014/02 sayılı bülteni ile Kervansaray Yatırım Holding A.Ş.’nin  S.İ.S. Sayılgan İplik Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile devralma suretiyle birleşmesi neticesinde Şirket sermayesini temsil eden payların %72,87’sine sahip hale gelerek Şirket’in yönetim kontrolünü elde eden Zeynep TÜMER’e,  Şirket’in diğer ortaklarının payları için pay alım teklifinde bulunulması yükümlülüğünü getirmiş, bu karara rağmen Zeynep Tümer ve birlikte hareket eden Kervansaray Yatırım holding ve Bahar Döşem Tekstil bu yükümlülüğe karşı açtıkları davaları kazanarak SPK nın kararının hatalı olduğunu hukuk önünde tespit ettirmiş oldular.   
 
SPK Şirket’in diğer ortaklarının payları için pay alım teklifinde bulunulması yükümlülüğünün uygulanması için bültenlerinde yatırımcıları Şirkete karşı Dava açmaları yolunu göstermişti. Şirketin bu yönlendirmeleri ile Şirkete İFA davası açan yatırımcılar yıllar süren hukuk mücadelesine giriştiler. Hisselerin değerinin düşmesi ile ettikleri zararlar yetmezmiş gibi bir de üstüne dava masraflarını karşılamaya çalıştılar. Onlarca yatırımcı bu yönlendirme ile dava açtıklarını sonunda kaybedenin yine kendileri olduğunu söyleyerek zararlarının suçlusunun kim olduğunu bilmediklerini dile getirdiler.
2014/2 sayılı SPK Bülteninde yer alan “Pay alım teklifi yükümlülüğünün yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Şirket ortaklarının varsa meydana gelmişrnzararlarının tazmini için Zeynep TÜMER hakkında yargı yoluna başvurabilecekleri konusunda bilgilendirilmelerine” şeklindeki yönlendirmesi şu şekildeydi;

SPK YÖNLENDİRMESİ İLE DAVA AÇAN YATIRIMCI DAVA MASRAFLARINI NASIL ÖDEYECEK?

Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. ve Zeynep Tümer çağrı yükümlülüğünün doğmadığı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun bunun için uyguladığı  cezaların iptali  için onlarca dava açarak, Sermaye Piyasası Kurulu ile büyük  bir mücadeleye girişmişti.
Danıştay tarafından karar düzeltme aşamasında bozulan karar bir dönüm noktası oldu. Bu kar sonrası şirket yaptığı açıklama ile “Çağrı (zorunlu pay alımı) yükümlülüğü konusunda uygulamada kargaşaya sebebiyet veren önemli bir dizi teknik detay da aydınlatılmış oldu. Kurul’un yanlış bir kararının Türkiye’nin en önemli turizm şirketlerinden birini ne hale getirdiğine hep beraber şahit olduk. Maalesef Bu kararla şirketin uğradığı zarar telafi edilmiş olmuyor ancak yanlıştan bu aşamada dönülmüş olması da grup için oldukça önemli. Hatalı SPK kararı ile şirketin uğradığı zararları salt rakamlarla ortaya koymak olanaksız. Yıkım derecesinde büyük maddi zararın yanında yarattığı manevi tahribat bu karar ile son bulmayacak ancak şirketin yeniden yükselişi için ilk ve en önemli adımı olacaktır diye düşünüyoruz” demişti. Fakat Yatırımcı için yıkım çok daha büyük oldu. Hisselerin değer kaybetmesi ile büyük zararlara maruz kalan yatırımcılar. SPK nın yönlendirmesi ile açtıkları davaların masrafları ve karşı vekalet ücretleri ile batma noktasına gelmiş oldular. SPK nın mahkemeye bildirdiği çağrı fiyatına güvenerek yatırım yapan yatırımcıların paraları %70 oranında eridi. Bir tv programına katılan SPK başkanı “Çağrı olacaktır. Kimse merak etmesin” sözleri yatırımcıya güven aşılamıştı. Fakat Yatırımcının güvendiği dağlara kar yağdı.

SPK BÜLTENLERİNDE YATIRIMCI NEDEN BİLGİLENDİRİLMİYOR

Danıştay tarafından karar düzeltme aşamasında bozulan karar sonrası çağrı hükümlülüğünün doğması durumunun ortadan kalktığını şirketin KAP ta yaptığı açıklama ile öğrenen yatırımcılar, bu konuda sürekli olarak SPK bültenlerini takip etmesi önerilmesine rağmen bu kararın bültende neden yayınlanmadığını anlayamadıklarını söylüyorlar. Bu kararın diğer şirketler içinde emsal olmasından korkularak mı yoksa SPK hukuk savaşını kaybetmesinin duyulmasını istememesi sebebiyle mi yayınlanmadığını düşünmeye başladıklarını belirtiyorlar. Zararlarını nasıl tazmin edecekleri konusunda da SPK dan bir yönlendirme beklediklerini dile getiren yatırımcılar batma noktasını çoktan geçtiklerini belirttiler.

SPK YA TAZMİNAT DAVASI AÇILMASI GÜNDEMDE

Danıştay tarafından karar düzeltme aşamasında bozulan karar sonrası çağrı hükümlülüğünün iptal olması ile hukuki bütün dayanaklarını kaybeden  yatırımcılar. SPK nın kararının yanlış olduğunu ilan eden mahkeme kararları sonucunda bu yanlışı sebebiyle uğradıkları zararların sorumlusunun SPK olduğunu düşündüklerini dile getirerek SPK ya karşı tazminat davası açmak için çalışmalara başladıklarını bildirdiler.

BİRLEŞMEYE İZİN VEREN SPK HATALAR ZİNCİRİNİ NASIL TAMAMLADI

SPK , Kervansaray Yatırım Holding A.Ş.’nin  S.İ.S. Sayılgan İplik Tekstil Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile devralma suretiyle birleşmesi kararını onaylarken nasıl bir inceleme yaptı, şirketlerin mevcut durumunu ne şekilde inceledi, şirketin ödeyemediği ve icra takibine düşmüş pek çok borcunu nasıl görmezden geldi. Tüm bunlar yatırımcı tarafından bir türlü anlaşılamıyor. Fakat şirketin batma noktasına gelmesi ve sermayesinin büyük çoğunluğunu kaybetmesi. Bu birleşmenin baştan sona hatalar ile gerçekleştiğini tamamen gözler önüne sermektedir. Tüm bunların üzerine SPK tarafından alınan çağrı hükümlülüğü kararının yanlış olduğu hukuk tarafından tescil edilince hatalar zincirinin son noktası da koyulmuş oldu.  Bu zincir ile etraflarının tamamen sarıldığına dikkat çeken yatırımcılar nasıl bir oyunun içine düştüklerini anlayamadıklarını dile getirdiler.

FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BİR OYUNU OLABİLİR Mİ?

Birleşme sonrasında şirkete ait otellerin ele geçirilmesi Varlık şirketleri kullanılarak şirket dışına çıkarılma oyunlarının dönmesi akla pek çok soruyu getirmektedir. Yatırımcıların yaptığı büyük mücadele ile engellenen bu girişim hakkında pek çok basın yayın organı tarafından FETÖ Terör örgütü ile ilişkilendirmeden bahsetmişti. Tüm bunlarında değerlendirilmesini isteyen yatırımcılar bu ilişkilerin bir an önce ortaya çıkarılmasını talep ediyorlar.

Yatırımcıların büyük mücadelesi ile ilgili haberi buradan görebilirsiniz.

ŞİRKET HİSSELERİNE UYGULANAN YASAKLAR NEDEN HALA DEVAM EDİYOR?

SPK tarafından verilen ve yanlış olduğu hukuk tarafından tescil edilen çağrı hükümlülüğü sebebiyle şirket hisselerine getirilen yasakların ve uygulamaların neden ve nasıl devam ettiği de yatırımcılar tarafından anlaşılamamaktadır. İnternette  işlem yasağı ve brüt takas uygulaması süresiz şekilde devam eden tek şirketin Kervansaray Yatırım holding olduğunu belirten yatırımcılar bu uygulamaların bir an önce kaldırılmasını beklediklerini belirttiler. Bu konu ile ilgili SPK ve diğer mercilere yüzlerce dilekçe gönderdiklerini belirten yatırımcılar karşılarında bir muhatab bile bulamadıklarını söylediler.
Finanstürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir