Kütahya Porselen operasyonuna Borsa İstanbul el koydu

Son günlerde neredeyse her gün tavan seviyeden işlem gören Kütahya Porselen operasyonuna Borsa İstanbul el koydu! Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre, ‘Tedbir Yönetim Sistemi’ kapsamında Kütahya Porselen (KUTPO) hisselerinde 14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilave olarak kredili işlem yasağı ve brüt takas önleyici tedbirleri uygulanacak. KUTPO payında tedbirin uygulanacağı son tarih ise 12 Haziran 2020 olacak.

BİR YATIRIMCIYA TEDBİR

KUTPO hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle Oğuzhan Cevahir isimli yatırımcı hakkında 14 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilave olarak kredili işlem yasağı, brüt takas ve internetten emir iletilmesinin kısıtlanması önleyici tedbirleri uygulanacak.

ABDULLAH TAŞKIN İSMİ

Son dönemde borsadaki alengirli işlemlerle dikkatleri üzerine çeken Abdullah Taşkın ismi KUTPO hisselerinde de ortaya çıktı. Taşkın, yaklaşık 4 milyon adet hisse toplayarak şirketin yüzde 10 payını eline geçirdi.

Bu arada son günlerde neredeyse hemen hemen her gün tavan eviyesinden işlem gören KUTPO hisseleri de 5 lira seviyesinden 21 liraya kadar çıktı.

Abdullah Taşkın ismi daha önce de Kron Telekom ve Pınar Su hisselerinde ortaya çıkmıştı. 30 Nisan tarihinde Borsa İstanbul, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında Kron Telekomünikasyon (KRONT) hisselerinde 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilave olarak kredili işlem yasağı ve brüt takas önleyici tedbirleri uygulama kararı almıştı.

BİST ayrıca, Kron Telekomünikasyon hisselerindeki emir ve işlemleri nedeniyle Abdullah Taşkın ve Ali Murat Küçükel isimli 2 yatırımcıya 4 Mayıs 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle mevcut açığa satış yasağına ilave olarak kredili işlem yasağı, brüt takas ve internetten emir iletilmesinin kısıtlanması önleyici tedbirleri uygulanmasına karar vermişti.

21 Ocak tarihinde ise Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında İş Girişim Sermayesi (ISGSY) pay piyasasındaki işlemleri nedeniyle Abdullah Taşkın’a 22/01/2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle “Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı”, “Brüt Takas” ile “İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması” önleyici tedbirleri uygulamasa başlatılmıştı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir