Piyasa dolandırıcısı Fevzi Şahin Ral Yatırım Holding operasyonu


Yakın zamanda sermaye azaltımı ve artırımı yaparak özsermayesini artıya çıkaran, Ral Yatırım Holding yüzde 200 oranında bedelli sermaye artırım kararı aldı. İsmi sık sık manipülatif fiyat hareketleri ve manipülatörlerle anılan Ral Yatırım Holding, hisseleri sert fiyat hareketlerine devam etti ve ardından yeni tedbir ve yasaklar geldi. Defter değeri 1 lira olan hisseler 14 liraya yükseldi, fiyat kazanç oranı (F/K) 1000’i geçti. Yani Ral Yatırım Holding hissesi olan yatırımcı şirketin karından alacağı payla yatırımını ancak bin yılda amorti edebilir. Borsanın lokomotif şirketlerinden Garanti Bankası’nın F/K’sı 5, ASELSAN’ın ise 10. Rakamlar arasındaki farkı artık siz kıyaslayın…

SIK SIK TEDBİR, CEZA VE YASAK GETİRİLİYOR

Peki son dönemin en sıkıntılı iş kollarından inşaat sektöründe faaliyet gösteren Ral Yatırım Holding hisseleri neden yükseliyor?
Olağandışı fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle SPK’nın sık sık ‘piyasa dolandırıcılığı tedbirleri’ getirmesine rağmen hisselerde sert hareketler sürüyor. Nisan ayında SPK, Ral Yatırım Holding hisselerindeki işlemleri nedeniyle 4 kişiye toplamda 1 milyon 427 bin 611 lira idari para cezası uygulanacağını duyurdu. Ardından hisseler daha sert fiyat hareketlerine sahne oldu.
21 Mayıs’ta ise Borsa İstanbul, RALYH payının piyasasında emir ve işlemleri nedeniyle Tahsin Ersoy isimli yatırımcı hakkında 3 ay süreyle mevcut açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve internetten emir iletilmesinin kısıtlanması önleyici tedbirleri uygulama kararı aldı. Ral Yatırım Holding için de 1 ay süreyle benzer yasaklar devreye alındı. Sadece son bir yıla bakıldığında bile hissede çok sayıda tedbir, yasak ve ceza uygulandığı görülebiliyor.

FEVZİ ŞAHİN HESAP AYARLAMAK İÇİN HAREKETE GEÇMİŞ

Sermaye artırımı kararı sonrası hissede manipülasyon suçundan defalarca hapis cezası yiyen piyasa dolandırıcısı Fevzi Şahin isimi yeniden ön plana çıkmaya başladı. Şahin’in, bedelli sermaye artırımı sürecinde hisselerde operasyonu yönetmek için hesapları ayarlamaya başladığı ve çok sayıda isimle temasa geçtiği söyleniyor. Şahin, Ral Yatırım Holding olmadan önceden isimi Bisaş Tekstil olan şirketi uzun yıllardır takip ediyor. Bu hisselerde yaptığı işlemlerden sonra yargılanıp ceza alan Fevzi Şahin’in Ral ismiyle kurulan bazı şirketlerde gizli ortak olduğu söyleniyor.

MANİPÜLATÖR FEVZİ ŞAHİN ORNTAKLARDAN BİRİ

Ral Yatırım Holding’in ortaklarının hissedar olduğu Ral Academia Eğitim Kurumları Anonim Şirketi’nin ortaklarından birisi de Fevzi Şahin. Hakkında çok sayıda manipülasyon davası bulunan, hapis cezasına çarptırılan Fevzi Şahin’in sahibi olduğu, A7 Yapı Yatırım İnşaat Otomotiv Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, eğitim işine girmek için kurulmuş şirketin en büyük ortaklarından biri.
Sermaye artırımıyla satın alınmak istenilen Ral Yapı Mühendislik ile Fevzi Şahin’in ortağı olduğu Ral Academia Eğitim Kurumları Anonim Şirketi arasında parasal ilişkilerin olduğu biliniyor.

SERMAYE ARTIRIMINDAN GELECEK HİSSELER NE OLACAK?

Halka açık şirketin kasasındaki parayı ortakların başka şirketi olan Ral Yapı Mühendislik’e aktarıldığı bağımsız denetim raporlarında yazıyor. Halka açık şirketin parasını geri ödemek yerine yeniden değerlemeyle fiyatı şişirilen şirket Ral Yatırım Holding’e satılıyor. Sermaye artırımından gelecek paranın neredeyse tamamına yakın bir kısmı 37 milyon lira patronların cebine aktarılmak isteniyor. Peki bedelli sermaye artırımından gelecek hisseler borsada satılacak mı?
Bu noktada sermaye artırımının başarıyla tamamlanması için manipülatör Fevzi Şahin’in devreye gireceği öne sürülüyor. Şahin’in hazırlıklara başladığı şehir dışındaki bazı ekiplerle temasa geçerek ‘hazırlıklı olan’ mesajı verdiği kulislerde konuşuluyor.

OPERASYONUN İKİNCİ AYAĞINI MANİPÜLATÖR FEVZİ ŞAHİN YÖNETECEK

Eğer sermaye artırımına onay verilirse yeni pay hakları 15 gün süreyle kullandırılacak, rüçhanları kullanmayanların payları ise borsa Birincil Piyasa’da satılacak. Bedelli sermaye artırımının normal bir halka arzdan farkı yok. Sermaye artırımından gelecek paranın önemli bir kısmı girdiği gibi patronların cebine gidecek ama ortaya çıkan hisseler ne olacak?
Fevzi Şahin’in sermaye artırımıyla ortaya çıkacak 42 milyon adet yeni hisse üzerinde söz hakkı sahibi olacağı ve operasyonun borsa ayağını yöneteceği iddia ediliyor.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir