Endeksin dirençli görünümü devam edebilir

Güne alıcılı başlangıç yapan BIST-100 endeksi tepki yükselişini devam ettirerek günü % 0,59 yükselişle 1.102,65’den kapattı. Yurtdışı borsalar BIST kapanışına kadar karışık bir görünüm sergilerken, BIST kapanışı sonrası ABD borsaları sert satışlarla karşılaştı. Vaka sayılarındaki artış ve ekonomik toparlanmaya ilişkin belirsizliklere ek olarak Fed başkanı Powell’in ekonomik toparlanmanın devamı için daha fazla mali teşviklere ihtiyaç olduğunu açıklaması sonrası satışlar sertleşti.

Bu açıklama sonrası kısa vadede ABD ek teşvik paketine ilişkin gelişmeler piyasaların ana gündemlerden biri olacaktır. TL’deki değer kayıpları, güçlenen dolar endeksi ve EM para birimlerindeki değer kayıplarına paralel devam etti. BIST, TL’deki değer kayıplarına rağmen bankacılık endeksi öncülüğünde tepki yükselişi eğilimini dün de sürdürdü. Kısa vade de majör borsalarda zayıf seyir ve risk iştahındaki zayıflamanın devam etmesi beklenmektedir. Ancak, BIST ise yurtdışı piyasalarına göre dirençli görünümünü devam ettirebilir. Akdeniz’deki sorunların çözümüne yönelik diyalog sürecinin başlaması ve jeopolitik riskler ile yaptırım riskinin azalması BIST’in yurtdışından relatif olarak pozitif ayrışmasını sağlayacaktır. Ancak TL’deki değer kayıpları devam ettikçe BIST’te yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve zayıf seyrin devamı beklenmektedir.

VIX endeksi 28 seviyeleri üzerinde seyrederken başta ABD borsaları olmak üzere volatilite ve satış baskısının sona erdiğinin teyidi için endeksin 26 seviyesine altına gelerek kalıcı olması gerektiğini düşünüyoruz. VIX Endeksİ yükseldikçe satışların güçlenerek devam etmesi beklenir. Geçen hafta 500’lü seviyelere kadar gerileyen CDS’ler ise 577 seviyelerine yükselirken, TL varlıklara yönelik risk algısının tekrardan yükseldiğine işaret ediyor.

Yurtdışı borsalardaki negatif eğilime paralel BIST’in güne negatif eğilimle başlaması beklenirken, Satış baskısının yurtdışına göre sınırlı kalması ve gün içinde geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Bugün yurtiçinde TCMB faiz kararı günün ana gündemi olacak. Politika faizinde değişiklik beklenmezken GPL’nin yukarı çekilmesi bekleniyor. ABD vadeli endeksleri BIST kapanışına göre %2 üzeri düşüşle hareket ederken, Asya borsalarında da güçlü satışlar yaşanıyor. Endeksin güne satıcılı bir eğilimle başlaması beklenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir