Merkezden ters köşe

Merkez Bankası politika faizini (haftalık repo faizi) 200 baz puan artırarak %10,25 seviyesine çıkardı.

Piyasanın beklentisi politika faizinin sabit tutulacağı yönündeydi. Bizim görüşümüz Merkez
Bankasının politika faizini sabit tutarken üst bandı 150bp artıracağı yönündeydi. Yanıldıldığımız için hiç bu kadar mutlu olmamıştık.

Alınan kararı geç kalsa da doğru yönde atılmış ve piyasaları olumlu yönde şaşırtan bir karar olarak görüyoruz. 200 baz puanlık faiz artırımı sonrası gelinen %10,25 seviyesi halen piyasada oluşan
%10,6’lık ağırlıklı ortalama faizin ve %12’ye yaklaşan enflasyon beklentisinin altında. Ama Merkez Bankasına, gecelik borç verme ve geç likidite penceresinin verdiği 300bp imkanı kullanarak, kısa vadeli faizleri %12-13 bandına (pozitif reel faiz bölgesine) çıkarma imkanı veriyor.

Yapılan açıklamada, Merkez Bankası ’güçlü kredi büyümesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma’ ve ’finansal piyasalarda yaşanan gelişmelerin (kurun artışı diye okuyun) enflasyonu yükselttiğini kabul ediyor. Dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek için ilave sıkılaşmaya gittiğini söylüyor.

Atılan adımla para politikasının ne kadar sıkılaşacağı fonlama kompozisyonunda haftalık repo gecelik borç verme ve geç likidite penceresinin ne kadar yer alacağına ve aktif oranı ve munzam karşılık gibi makro ihtiyati politikaların izleyeceği seyre bağlı olarak belirlenecek.

Merkez Bankasının aldığı karar sonrası ana tahminlerimizde bir değişikliğe gitmiyoruz. 2020 sonu için 7,50 dolar kuru, %13,0 ağırlıklı ortalama faiz ve %11,5 enflasyon tahminlerimizi koruyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir