TCMB 200 baz puanlık faiz artışıyla, şahin bir duruş sergiledi

TCMB politika faizlerini beklentilerden daha sıkı bir duruşla 200 baz puan arttırdı. TCMB politika faizi olan haftalık repo faizini, beklentilerin üzerinde 200 baz puan arttırarak %8,25’ten %10,25’e çekti. Faiz koridorundaki 150 baz puanlık marj dikkate alındığında, mevcut durumda daha önemli bir hal alan gecelik borç verme faizi ve geç likidite faiz oranları da, %11,75 ve %13,25 olarak ortaya çıktı.

TCMB enflasyon konusunda daha temkinli görünüyor. TCMB daha önce, salgına bağlı arz yönlü unsurların normalleşme sürecinde kademeli olarak ortadan kalkacağını ve talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale geleceğini öngördüğünü, ancak güçlü kredi ivmesiyle ekonomide sağlanan hızlı toparlanma ve finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler (TL’de değer kaybı eğilimi olarak okuyabiliriz) neticesinde enflasyon öngörülenden daha yüksek bir seyir izlediğini belirtiyor. Bu da, 200 baz puanlık faiz artışı kararının arkasındaki temel gerekçe olarak öne çıkıyor.

Ortalama fonlama faizinin önümüzdeki günlerde yükselmeye devam etmesini bekliyoruz. TCMB’nin fonlama kompozisyonuna göre, parasal sıkılaştırmanın boyutu da ortaya çıkacak. Bu açıdan, TCMB’nin ortalama fonlama faizini kademeli olarak arttırmayı tercih edeceğini, halihazırda %10,6’nın hafif üzerindeki faizi, ilk aşamada %11,0’in üzerine yükselteceğini düşünüyoruz. Sonrasında döviz kurunun seyri sıkılaştırmanın hızını belirleyecektir. Sene sonunda %12,8, 2021’in ilk aylarında da %14,0-15,0 seviyelerindeki enflasyon beklentilerimiz de dikkate alındığında, ortalama fonlama faizinin sene sonu itibariyle %12,5-13,0, gelecek sene ilk çeyrek içinde de %14,0 civarına yükseltilmesini bekliyoruz.

Genel olarak, kararın (ve açıklama metninin) beklentilerden daha şahin olduğu görülüyor. Ancak piyasanın daha düşük oranlı sıkılaştırma beklentilerinin nedeninin de, kur ve enflasyona ilişkin olumlu beklentileri değil, TCMB’nin daha önceki para politikası duruşu ve kararları olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bu açıdan piyasa, önümüzdeki günlerde, TCMB’nin ortalama fonlama faizini biraz daha yükseltmesini bekleyecektir. Ancak ne olursa olsun, TCMB’nin para politikası duruşunu, piyasa beklentilerine biraz daha yaklaştırmış olmasını olumlu karşılıyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir